Démonok: szellemek vagy visszatérő érzelmi viharok? URSUS élettörténete az őt szüntelenül hajtó démonok története is. Rövid felhőtlen gyerekkort követi a nevelőintézet, szegénység, ellenséges környezet. Aztán a szerelem, de hamarosan a menekülés, démonai hajtják: 1957-ben Kanadába emigrál. Ott sincs megnyugvás, családok, munkák, életformák váltakoznak, míg aztán néhány éve szinte már csak meghalni, hazatér Budapestre feleségével Csutkai Eszterrel. Egy dolog állandó az életében az alkotás: festészete, nagyméretű, szín-és érzelemgazdag képeiből kapunk ízelítőt, de szobrászkodott és mint író alkotott.
Csutkai Eszter célja, hogy ez a gazdag életmű ne csak Kanadában és az amerikai kontinensen legyen ismert, de részévé váljon a magyar kultúrának, itthon is megismerjék és számon tartsák. Festményeiről készült nyomatokból rendezett már lakáskiállítást, egy nyári tárlatot a Lovasi Nagy Gyula Galériában és most az iFben állított ki. Varázslatos hangulatot teremtett a jazz koncertjeiről ismert kávézóba: hatalmas képek, a képeken csupa belső tér, nyüzsgő élet, nők-férfiak tömegben de mégis magányosan, üres tekintettel. Hangszerek, cigaretták, italok. A képek mégis reményt és elfogadást közvetítenek, otthont teremtve a jazznek és a kávéházi életnek. Démonok.
A kiállítást Hegyeshalmi László1 festőművész nyitotta meg (URSUS-sárga pulóverben), a képek benyomására gitáron improvizált Gyárfás István. Külön köszönet Garamvölgyi Erzsinek, a doboz művésznek (ő is iF kiállító), aki felismerte Ursus művészi nagyságát, önzetlenül felvállalta, hogy segít Eszternek célja elérésében.
Az utolsó képeken URSUS munkásságát bemutató tablókat láthatunk.
Az utolsó képeken URSUS munkásságát bemutató tablókat láthatunk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése