2010. április 30.

Vukán-Berkes-Kőszegi

Sajnos nem voltunk ott 1996-ban Hollandiában a CAE Trió és a Liszt Ferenc Kamarazenekar koncertjén. Csütörtökön, utolsó számként egy Chopin keringőt hallgattunk a zongorán, aztán Vukán zongoraművész, zeneszerző, főorvos és kedves úr intésére bekapcsolódott a bőgő és a dob, dzsezzé lett a keringő. Chopinről szólt az a koncert is, amelyik 1996. koncertje lett Hollandiában. A sajnos nosztalgia: elmúlik a hülye idő, bár a fekete lyuk eseményhorizontján vagy hol, megfordulhat még...

Az iFben Balázs Elemér betegsége miatt Kőszegi Imrével állt fel a trió (a nevük így Super Trió, ebben a felállásban még régebben játszanak: a CAE Trióhoz meg kellett várni, amíg Elemérből, részben Kőszegi tanítványaként, felnőtt dobos válik). Imrével nosztalgiáztunk egy rövidet: Rákfogó 1973. Vettem kedvezménnyel cd-t: Kőszegi-Szakcsi duó, vendég Orszáczky Jackie.

A képen Kőszegi, Vukán és úgy van ott Dresch Misi, hogy a poharakban Simonoir van (Simon egri pinot noir). Ez a bor Misi kedvence az iF kínálatból. (A borospohár miatt nem Berkes Balázsos képet választottam, de katt a képre!) Ennyi nagy név: gyertek hát az iFbe! (Vagy a Pinkbe, onnan átlátni).

Még egy szóra: egy idézet a Creativ Art Díj alapítójától: "a XX. század... háttérbe szorította a kreatív embert, aki egy személyben szerző és előadó . Mert a zenész elsősorban attól zenész, hogy a saját gondolatait játssza."
_

2010. április 26.

Erős iF Cafe (és jókedvű)

Meg van az elszánásunk és a felhatalmazásunk: erős iF Cafet hozunk létre. Az idő jó, délelőtt a nap is rásüt a teraszunkra. Erőnk tudatában első tervezett intézkedésünk a terasz napsütötte óráinak emelése, tíz év alatt szeretnénk elérni a napi 12 órás időtartamot. A tudósok szerint a cél az utca elfordításával (sőt periódikus forgatásával) vagy a gravitáció Newton féle törvényének megváltoztatásával lehetséges. Mi másképpen közelítjük meg a kérdést: egyszerűen jókedvre kötelezzük a vendégeket. (Mosoly, napsütés.. ld Pataki tanár úr zenés üzenetét a képre kattintva).

Az elefánt nem hivatkozik folyton arra, hogy nagy és erős állat, hiszen ő Balu a bölcs. Mi sem hivatkozunk arra, hogy jókedvűek vagyunk, jó a kávé a kaja, a zene és a kiállítás, lehet jól érezni magát mindenkinek, különösen aki idetalál, és szeret félórácskát várni a lepényre és közben mondjuk várni a sörére is. Egy csapást két poénra. Több chilit teszünk a forró csokiba és hideg kávéból fogjuk készíteni a jeges kávét (ez nem vicc). Az utca legjobb jeges kávéja, mondjuk nem nagy szó, de gyertek már!

_

2010. április 23.

Piano (halkan)

A történelem ezernyi példával szolgál a piano létjogosultságára. Visszafogott, elmélyedő szellemű emberek, Nagy Sándor, Bonaparte, ifjabb Bush is értek el életük egy szakaszában sikereket. Az ő példájuk bátorít, és tölt el reménnyel, hogy előbb utóbb az iFnek is meglesz a kétharmada. Nem könnyű feladat, még olyan népszerű pályán is például, mint a sport, nehéz elérni. Magyarországon talán Papp Laci elérte, Albert Flóriánnál emlékeim szerint rezgett a léc. Sokan haragudtak rá, amiért két káprázatos gólt érő csel között képes volt csipőre tett kézzel sétálni a pályán.

Oscar Peterson és Count Basie: Slow blues. A piano itt két óriás bösendorfer pianón (?) szól. Látható örömmel és hihetetlen együttműködéssel játszik a két mágus, csilingel a lassú. Don't forget!
_

2010. április 21.

"Jancsók" kiállítás az iF aranykönyvbe

A kiállítás címe, (ha van neki) "Ötteshow" vagy "Jancsóék" vagy "Portfólió Points". A megnyitó beszéddel Pintér tanár úr nehéz helyzetbe került ,több okból: először nyitott meg kiállítást, mindjárt öt kiállítóról kellett beszélnie, ráadásul ott volt a közönség, a művészek és saját maga is, akik mind gondolatát lesték. Pintér tanár úr nem csak kitűnő tipográfus, megbecsült tanár és az iF logo megalkotója, hanem remek társasági ember, megfelelt mind a három fél várakozásának, sőt: a megnyitó egy utolsó, hirtelen ötletétől olyan frappánsra sikeredett, mint pl. az iF logó és könnyet csalt a romantikus lelkek mosolyába.

De nem ez most a lényeg. "Mi fűzi össze a kiállított műveket a rokoni szálon kívül?" (Kérdezte és válaszolta meg Jóska barátom.) A türelem az egyik motívum. Valóban a fiatalos lendület, ötletparádé ami mindegyik Jancsó kiállítóra jellemző (és más, jó művészeknél is előfordul), mindegyiküknél igényességgel és gondossággal párosul. Az ötletességre (ez a gyengém) példa a Chicago suburbs betűtípus google maps képekből összerakva (Marci), a biciklizős plakátok (Áron), a nagyító makrofotós felhasználása (Miki), az úszónadrágos árnyalak (Dani) vagy a dominók a karperecen (Panni) és a hatoldalú plakátkocka (közös). Viszont ebben a poétikusan ifjú korban (a kattintgatós, mobiltelefonos hamari világban) művészeknél is ritka az a gondosság és igényesség amivel ezek a művek készültek, és ritka a türelem, ami a gyakran több hetes, aprólékos munkához szükséges. Lásd újságfecni portré (Marci) pl.

A hely (iF) nincs nehéz helyzetben, hacsak amiatt nem, hogy nem vagyunk tömegérdeklődéshez szokva, most meg jönnek... Annyit mellé teszünk, hogy jó és olcsó vendéglátással szolgálunk. (Don't forget: kávé és rácsos linzer).
_

2010. április 19.

Kávé és rácsos linzer az iFben

Az előző bejegyzésben ez a mondat a politikai paradoxon feloldása. Igaz ami igaz: a már sokszor idézett Pataki tanár úrnak (limoncello recept pl.) a rácsos linzerünkről nem a Minkowski tétel jutott eszébe (az rácspontokról állít vicces dolgokat), hanem a boldog gyerekkor, amikor még volt jó szilvalekváros linzer. "Ez baromi jó", valahogy így fogalmazott első indulatában.

A paradoxonok feloldása másképp is történhet az iFben: ki lehet próbálni, oldódik-e bodzás fröccsben (ha megjön a meleg készítünk: bodzaszörp, fehér bor, szóda), májusi borban, sörben, krémlevesben stb. Hogy legyen mit oldani, itt az a történet, aminek utolsó mondata rímel a címre (szerintem..):

"Jövő héten dolgozatot írtok, de nem fogjátok előre tudni melyik nap," -mondja Pataki tanár úr (mondjuk ő). Okoska diák erre hétfőn ezzel hozakodik elő: "Lehetetlent tetszett mondani: pénteken nem lehet már a dolgozat, mert több nap nem lévén a héten, akkor már csütörtökön tudnánk, hogy másnap. De akkor csütörtökön sem írhatunk ám, mert szerdán már tudnánk a csütörtököt! SATÖBBI, SATÖBBI.." nagyképűsködik. "OK, akkor most dolgozatot írunk.". "Ajaj" csak ennyit nyög okoska, "ezt tényleg nem tudtam előre". Inkább kávé és rácsos linzer az iFben.
_

2010. április 16.

Abszurd-paradox

Vagy az értelmünkkel van baj, vagy a világ mégsem ellentmondás mentes. Nesze két példa:

V: -Bajban vagyok. segíts, adj tanácsot. Eljöttem otthonról, mert már nem bírtam tovább. De nem tudok enélkül a nő nélkül élni. Szeretem. Gyönyörű, kedves, és ő is oda van értem. Mindig őrá vágytam. Meghalok, ha nem élhetek vele.-

Z: -Ez egyszerű, menj haza, csókold meg és légy boldog!-

V. -Nem érted. Van egy kis baj. Horkol, nem tud bánni a pénzzel, és nem hagy úgy élni, ahogy szeretek.-

Z: -Ezek súlyos bajok. Ne menj vissza. Kezdj új életet.-

V: -De n e m é r t e d?? Nem tudok enélkül a nő nélkül élni!!-


V: -Diktatúrában nem lehet élni. Korlátozzák a szabadságomat, megmondják mit egyek, mit gondoljak, hány gyerekem legyen. Csak az a jó amit ők mondanak, nekem kuss.

Z. -Egyszerű: ez a világ már a demokráciáké. Szerencsésen születtünk, választanunk lehet, válaszd a neked tetsző pártot, a többség kormányoz, az ellenzék ellenzékel.-

V: -Épp ez a baj. Az ellenzék abban érdekelt, hogy a hatalom ne hozzon helyes döntéseket. Minél rosszabbul kormányoznak, annál előbb megbuknak és csere! A legésszerűbb döntéseket is akadályozzák, keltik a rossz hangulatot, depresszió. Meg kellene végre bízni valakiben, megfelelő jogosultságokat kell adni a hatalomnak!-

Z: -Igazad van. De akkor egyszerű. Marad a demokrácia, 2/3 annak, akit a többség akar. Sakkban is az a jó, ha a legjobb sakkozó mondja meg mit lépjünk, nem kell hülye közbeszólásokkal akadályozni, csak elvonja a figyelmét.

V: -N e m é r t e d ?? Kontrol nélkül a hatalom hamar és törvényszerűen elvakul. Eleinte talán tudja, később tudni véli mi jó nekem. Nem tud megvalósítani, ha folyton akadékoskodnak, ellenkeznek. Ezért megmondja, hogy éljek, mit egyek, hány gyerekem legyen, hogyan gondolkozzam.

Z: -Egyszerű. Kávé és rácsos linzer az iFben és tanuljunk meg végre franciául.

2010. április 15.

Angyal vigyázállásban

Talán ezt a jelenetet örökítette meg Rutkai Bori a képen. Az égre nézett, az angyal éppen vigyázállásban emelkedett, közvetlenül a festőállvány mellől a gravitációval ellentétesen, felfelé. Az előbb még a tavaszi fűben járkálhatott, mert hát színes a talpa. Vádlit Borink nem tud olyan jól festeni, vagy annyira lekötötte az angyal talpának festése, hogy mire a többi részre került a sor, az angyal csak egy kicsi pötty volt már az égen.

Ezzel a történettel az a bökkenő, hogy kényelmesen felfelé nézni csak háton fekve lehet, festeni meg úgy nehéz. Lehetett másként is. Mondjuk (sőt tudjuk) Boriska angyal és angyali ártatlansággal ötletel hetet-tavaszt, színeket a vaskos, puha talpra és megfesti portrénak. Ábrázoló geometriából tudjuk, hogy szükség van a függőleges vetület megrajzolására is, hát nesze nekünk. találd ki ki a költő. A doktor kőszobrász?

Sok az ügyetlen duma, gyertek el még péntekig a Tiem-Enyéd képeket megnézni az iF galérián, nagyon szórakoztató! Nem fázok!
_

2010. április 12.

Kampánycsend

Április 10-11. Kampánycsend. Jó volt hallgatni. A kampány hallatszott az Hármashatár hegyen az erdőben, érdekes módon a csend is. Vége. Reggel is szólt a Tavaszi Szonáta, most is, és bár deklarálták, hogy még csend van, de már a deklaráció is szétveri a csendet, ráadásul mindezt olyan hangosan, hogy most Ojsztrah csendjei nem tudják túlharsogni.

A következő szám (i-tunes-emben) az "Il Sogno" Caruso-val. Neki sikerül csendbe tenni. Ide teszem a képét, egy kattintás rá... ki kell próbálni! Nagy varázsló, gramafonon keresztül is békét szerez, akár az operát nem beszélő harcias indiánokkal is.

Bujtatott kampányra gondoltam ezzel a bejegyzéssel. Az iFnek kampányoltam volna. Hogy:
"Csak az iF." "Itt az idő: Orbán Roza szaxofonozik április 11-én este". "A kampánycsend utolsó hangjai." "Új kvartet, új zene, régi étlap"
Helyette ez a nosztalgia lett. Meggondolódott. (Vagy mégse? Még én se?)
_

2010. április 9.

Horváth pince borkóstoló

A szabad idő hasznos eltöltése, ha bort kóstolunk az iFben. Ha nincs szabad idő, a rendelkezésre álló rabidőt borkóstolással fel lehet szabadítani. Előbb az idő szabadul, aztán a gondolat. A tapasztalat ezt támasztja alá: a kóstoló résztvevői hazafelé rafinált asszociációs játékba kezdtek: chardonnay vagy sauvignon blanc, Picasso kalandjai, vagy Monthy Pithon kérdezgették kiáltozva. Tényleg, Vukán György vagy Balázs Elemér? (A megfejtés: CAE Trió!)

Csütötrtökön a kóstolót Horváth Árpád adta aki informatikus végzettséggel MENSA tagként vette át a Szent György-hegyi birtokot és fiatalos lendülettel vörös szőlőt telepített a szabad területekre. Volt hangos ellenkezés is a vidéken, de az idő, (ez közhely) a bor bizonyított: azóta több pincészet is készít Szent György-hegyi vörösbort. A Horváth birtokon nagyon sok féle szőlő terem, és multiplicitás okán még több bor készül (Pl. Cabernet Sauvignonból rose, vörös és újhordós óbor). Szóval volt mit kóstolni, harminc valahányból tízfélét. A csúcs a helyi édes bor. Arrafelé nem aszúsodik a szem (ezt a szőlő nem tudja, de ha előfordul sem lesz aszú, csak Tokaj hegyalján hívhatják az eredményt aszúnak). A Balatonnál megvárják, hogy megfagyjon a szemben ami meg tud fagyni, és fagyottan sajtolják ki a maradék édes mustot. Így lesz a jégbor, a kóstoló utolsó attrakciója. Megtudtuk, a bornak nem csak ízhatása van, ezért a kóstolók egy része addigra papígombócokkal dobálózott.

Jön: Don Simon.
_


2010. április 6.

Jazz a konyhában

Kedves vendégünk a múltkor rákérdezett a szakácsra, de csalódott. Ezt írta: “a szakacs tegnap nagyon szűkszavúan nyilatkozott a kecske szószát illetően, azt mondta, hogy dobott bele ezt is azt is….de ha esetleg konkrétan meg tudnád szerezni nekem, hogy mit és hogyan…naggyon hálás lennék!!! Életem első kecskéje, örökre emlékezetes marad!”

Michelin csillagi folyamodványunkban elméletemet nem fogom kifejteni, de azt gondolom, a főzés inkább jazz mint komolyzene. A jazz improvizatív zene, erős ritmus alapokon. A komolyzene meghatározása nehezebb. A gasztronómiai párhuzamhoz elég azt a tulajdonságát tudni, hogy az előadó olyan kottából játszik, amely az előadás minden részletére kitér.

A fenti definíciókon kívül tudni kell, hogy Grammy jelölt amerikai vendégeink (és közönségük) tiszteletére kecske ragut készítettünk, jól sikerült. A dalokat haza lehetett vinni cd-n. Otthon a ragu is elkészíthető. A bökkenő, hogy hiába van kotta a konyhában, Ojsztrah mégis szebben játssza a Tavaszi szonátát mint ..sokan. A cd sem ugyanaz.

Móni biztos megbírkózik a dologgal, de bárkinek ajánlom az alábbi receptet. Gyakorolni kell a konyhában sokat, és aztán ritmusalapokon bátran (és persze jól) improvizálni. (ahogy Ricsi szakács teszi). Ritmusnak ennyit sikerült megtudnom: Sok hagyma, répa, cukkini, paprika (zöld és piros), paradicsompüré (nem sok). Fűszerek: római kömény, curry, ilyen-olyan kínai keverék. A kecske (szegény), fiatalka.
_

2010. április 1.

Szöveges feladat mára

A ma hülyeségei. Nem jobb mint a Laricsev:

Léböjtkúra kétágyas elhelyezéssel (többféle egészséges dologgal turbózva persze) résztvevőnként 170 000 Ft. Ugyanez egyágyas elhelyezéssel 200 000 Ft. Határozzuk meg, mennyibe kerülne külön-külön a szállás és az étkezés(?)?

Korlátlan ásvány(forrás-csap)víz fogyasztás biztosítva - a feladat megoldás idejére.

Gondolkozni jó! Opportunista táplálkozási lehetőség az iFben! Joghurt mézzel és gyümölcsökkel: nem mert egészséges, hanem mert finom és jó reggelire!

(ápr. 15) Nem jött megfejtés: 140 000-be kerül a répalé és a csapvíz, a szállás 30 000. Gyertek inkább hozzánk enni, inni!

_